niedziela, 2 marca 2014

BOHATER MARCA- SELER

Przygotowaliśmy dla Was trochę informacji o selerze.



Selery zwyczajne (Apium graveolens L.) – gatunek rośliny należący do rodziny selerowatych. Taka jest prawidłowa nazwa tego gatunku, zwyczajowo nazywany bywa selerem zwyczajnym.
W stanie dzikim rośnie w Europie, Azji Zachodniej i Środkowej, na Kaukazie, w Afryce[4]. Rozprzestrzenił się także gdzieniegdzie poza obszarem swojego rodzimego występowania[4]. W Polsce w stanie dzikim tylko na wyspie Uznam. Jest uprawiany w wielu rejonach swiata, czasami przejściowo dziczejący (efemerofit).



·    seler typowy – odmiana dziko rosnąca
·    seler korzeniowy – tylko w uprawie
·    seler naciowy w uprawie, czasami dziczejący
·    seler liściasty – tylko w uprawie

Zastosowanie
·    Sztuka kulinarna – korzeń i liście są wykorzystywane jako warzywo i przyprawa. Uprawiany jest od ponad 2000 lat.
·    Roślina lecznicza – cała roślina zawiera olejki złożone w 90% z terpenów i seskwiterpenów. W warzywie jest dwa razy więcej witaminy C niż w owocach cytrusowych. Oprócz tego zawiera witaminę B kompleks, kwas foliowy i witaminę PP, niewielkie ilości beta-karotenu a także witaminę E. Wśród warzyw korzeniowych zawiera najwięcej fosforu, zawiera również dużo wapnia, potasu oraz cynku.
·    W starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie stosowana w celach rytualnych i pogrzebowych. Przykładowo zwycięzcy Igrzysk nemejskich otrzymywali wieniec pleciony z liści selera.

Źródło informacji: http://pl.wikipedia.org



·    Z selerem wiąże się wiele ciekawostek. W starożytnym Egipcie jego liście miały być rzekomo wykorzystywane do tworzenia girland ozdabiających mumie. Grecy przyozdabiali nim natomiast zwycięzców na Olimpiadzie. W Rzymie symbolizował podziemia oraz zmarłych. Rzymianie ponadto cenili go na tyle, że jego wizerunek wybijali na monetach. Sławę przyniosły mu zapewne jego liczne dobroczynne dla ludzkiego organizmu właściwości oraz opinia silnego afrodyzjaku.
Źródło informacji: http://www.tesco.pl


źródło: http://pl.wikipedia.org


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz