sobota, 15 listopada 2014

BOHATER LISTOPADA - JABŁKO

Jabłko – jadalny, kulisty owoc jabłoni o soczystym i chrupkim miąższu, spożywany na surowo, a także po obróbce kulinarnej.
Świeże, nieuszkodzone jabłka zawierają witaminę C, większość innych witamin (B1,B2, B3, B5, B6, B9, B12, A i Retinol, E i tokoferol, D, K, β-Karoten,) i minerałów, dużą ilość błonnika roślinnego, kwercetynę (44 mg w 1 kg jabłek), a także pektynę (1–1,5 g w 100 g świeżego jabłka). Zawartość witaminy C jest zmienna i zależy od wielu czynników z których najważniejszymi są odmiana, warunki klimatyczne i sposób uprawy. Może ona się wahać w szerokim zakresie od około 4mg/100g owocu do ponad 21mg/100g. Przy obróbce cieplnej jabłek większość witamin wodorozpuszczalnych ulega rozkładowi.
Świeże jabłka są źródłem węglowodanów w tym błonnika. Jak wiele innych owoców, spożywane na surowo jabłka mają niską wartość na indeksie glikemicznym (fruktoza i inne cukry uwalniają się powoli z błonnika, przez co zawartość cukru we krwi konsumenta rośnie wolno, bez nagłych odchyleń) zatem są zalecane do spożywania przez osoby chorujące na cukrzycę lub hiperglikemię. Nie dotyczy to soku jabłkowego po oddzieleniu błonnika, gdzie wartość na indeksie glikemicznym ulega sporemu podwyższeniu. 
źródło:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Jab%C5%82ko

źródło: krainacydru.pl

Przykładowe stare odmiany jabłoni uprawianych w Polsce:

Antonówka – wyhodowana w Rosji, ale bardzo popularna w Polsce. Jest to jesienna odmiana. Owoce są bardzo cenione ze względu na ich soczystość i lekko kwaskowaty smak. Są koloru jasnozielonego, z żółtym rumieńcem. Typową dla Polski odmianą jest Antonówka Śmietankowa, która ma dość duże owoce.

Delikates – polska jesienna odmiana jabłoni. Zbiory zazwyczaj odbywają się we wrześniu. Często spotykana jest na działkach i w ogródkach przydomowych. Owoce są koloru jasnozielonego, pokryte czerwonym rumieńcem. Odmiana bardzo odporna na mróz.

Kosztela – bardzo stara, jesienna odmiana jabłoni. W Polsce uprawiana od XVII wieku. Owoce są kuliste, słomkowozielone, przechodzące w kolor żółty. Bardzo soczyste, lubiane ze względu na słodki smak. Odmiana odporna na mrozy i choroby.

Papierówka – inaczej zwana oliwką inflancką, to jedna z najbardziej znanych odmian w Polsce. Owoce średniej wielkości, koloru jasnozielonego, gdy dojrzeją stają się prawie białe. Mają kwaskowaty smak, a miękisz bardzo delikatny i aromatyczny. Jest to odmiana bardzo wytrzymała na mróz. Obecnie rzadko spotykana w uprawie tradycyjnej.

Malinówka – inaczej zwana „Malinówką Oberlandzką” jest jedną ze starszych odmian bardzo popularnych w Polsce. Jak sama nazwa wskazuje ma malinowy smak. Kolor owocu jest czerwono – różowy. Ma kruchy, różowy i słodkawy miąższ.

Koksa pomarańczowa – odmiana pochodzi z Anglii. Była uprawiana w XIX wieku również w Polsce. Owoce mają kulisty kształt, skórka jest koloru żółtego, pokryta czerwonym rumieńcem. Miękisz ma biały, soczysty. Ma bardzo dobre walory smakowe.

źródło: http://www.kuchniaplus.pl/kuchnioteka/artykuly/stare-odmiany-jabloni-popularne-w-polsce_348.html

źródło: www.witamina.info.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz