niedziela, 30 listopada 2014

BOHATER GRUDNIA - PIECZARKI

Pieczarka dwuzarodnikowa  – gatunek grzybów z rodziny pieczarkowatych (Agaricaceae). Rośnie dziko, ale jest też powszechnie uprawiana w pieczarkarniach i sprzedawana w sklepach.

Rośnie od maja do września, na polach, w parkach, w miejscach nawożonych obornikiem, na stosach kompostowych, rzadko w lasach. W naturalnym środowisku jest rzadka. Pospolicie natomiast jest uprawiana.
W śladowych ilościach w pieczarce dwuzarodnikowej występuje MMH (monometylohydrazyna): lotna pochodna hydrazyny o wzorze sumarycznym CH3N2H3, substancja która jest wykorzystywana jako paliwo hipergolowe w silnikach rakietowych.

źródło:  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pieczarka_dwuzarodnikowa

Wegetarianie czy osoby, które pragną ograniczyć ilość spożywanego mięsa, powinny zdecydowanie włączyć pieczarki do swojego codziennego menu. Nie dość, że zawierają one w sobie spore ilości białka, to dodatkowo dania z nimi w roli głównej w smaku i konsystencji przypominają potrawę mięsną. Co więcej, dostarczają wegetarianom witaminę D i żelazo, których im często brakuje.
Pieczarki
źródło: http://www.smazymy.info/jak-smazyc-pieczarki.html


 Ten niepozorny szaro-biały grzyb to doskonały składnik wielu potraw. Warto zatem go mieć w kuchni. Świeżą pieczarkę można bowiem spożywać na surowo, na chlebie posypaną solą, w sałatkach, jak i z dodatkiem puszystego białego serka. Pieczarka rewelacyjnie sprawdza się także jako dodatek do jajecznicy lub omleta. Poszatkowana i podsmażona może stanowić pyszny farsz słonych ptysiów. Nie mniej dobrze sprawdza się jako zastępczyni dla leśnych grzybów dodawanych do smażonej kapusty, bigosu czy nadzienia do wigilijnych pierogów i krokietów. Z pieczarek przyrządzić możemy zupę i sos do pieczonych mięs. Wybornie smakują także w postaci marynowanej, serwowane do różnego rodzaju sałatek warzywnych

źródło:  https://www.tesco.pl/smaczna-strona/produkty/pieczarki-ciekawostki-701.html

źródło: http://vistafit.manifo.com/pieczarki


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz