niedziela, 3 kwietnia 2016

Bohater kwietnia - rzodkiewka czerwona lub biała

Zachęcamy do przysyłania przepisów z rzodkiewki czerwonej lub białej do wyboru !

   Ojczyzną rzodkwi zwyczajnej jest południowa Azja, natomiast rzodkiewka - uważana za jej skarłowaciałą formę, została wyhodowana przez egipskich rolników. Mała czerwona rzodkiewka w Egipcie znana była już 2 tys. lat temu. Do Europy sprowadzili ją Rzymianie, a wieku XIII zaczęła być uprawiana w Niemczech. I wówczas już zauważono, że istnieje wiele odmian rzodkiewki, różniących się smakiem, kolorem i kształtem. Najbardziej znane i lubiane odmiany małej rzodkiewki to: Szkarłatna Z białym Końcem, Sopel lodu, Ognista Kula, Różowa Biała, Krakowianka i Saxa.
Jedząc rzodkiewkę wydaje nam się, że jemy jej korzeń. A w rzeczywistości jej system korzeniowy jest słabo rozwinięty, a część jadalna to zgrubienie będące połączeniem części liściowej i górnej partii korzenia. Za najsmaczniejsze uważa się rzodkiewki intensywnie czerwone, niezbyt wyrośnięte, o wydłużonym kształcie.  Najzdrowsze są rzodkiewki jadane na surowo, jako dodatek do kanapek czy surówek. Można je także dusić, zapiekać i podawać z sosem koperkowym. Doskonale też smakują z "wody", podane z masłem i przyrumienioną bułką tartą. Warto również wykorzystać młode liście rzodkiewki w komponowane do sałatek ze świeżym ogórkiem i szczypiorkiem.
   Kiełki rzodkiewki to prawdziwa witaminowa bomba. Są bardzo bogate w witaminę C, siarkę (budulec skóry, włosów i paznokci), potas, magnez. Są niskokaloryczne, mogą być dodatkiem do sałatek, twarożków, sosów, zup, kanapek. Rzodkiew i rzodkiewka zawierają sporo wody, niewiele białka i węglowodanów, ale za to sporo witamin z grupy B.

Mają też sporo wapnia, fosforu, żelaza, potasu i magnezu. Połączenie w jednym produkcie spożywczym żelaza, miedzi i manganu korzystnie wpływa na procesy krwiotwórcze w organizmie. Zalecane są osobom borykającym się z niedokrwistością.



Źródła: 
http://mamzdrowie.pl/rzodkiew-i-rzodkiewka-wlasciwosci/
https://www.google.pl/search?q=rzodkiew+bia%C5%82a+i+czerwona&rlz=1C1VFKB_enPL647PL647&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwimwsesiPPLAhXqFZoKHUCOAu0Q_AUIBigB#imgrc=tqPV9SCenIneQM%3A



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz